En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları

En Çok Kullanılan Sosyal Medya Uygulamaları

En çok kullanılan sosyal medya uygulamaları hakkında hepimizin birkaç tahmini vardır. Kimimiz doğru tespitler yaparken kimimiz ise de çok şaşıracak. Hiç beklemediğiniz sosyal ağların çok fazla kullanıldığına tanık olacaksınız. Bu durumun tam aksini de yani çok kullanıldığını düşündüğünüz bir uygulamanın aslında tahmin ettiğiniz kadar kullanılmadığını göreceksiniz.

Her uygulamaya detaylı olarak bakacak olsak da bu noktada bir sıralama yapalım. En çok kullanılan sosyal medya uygulamalarını 2022 yılı verilerine göre sıralayacak olursak zirveyi bu uygulamalarının öncüsü olan Facebook’un aldığını söyleyebiliriz.

 1. Facebook
 2. YouTube
 3. WhatsApp
 4. Messenger
 5. WeChat
 6. Instagram
 7. TikTok
 8. QQ
 9. Telegram
 10. Sina Weibo
 11. Reddit
 12. SnapChat
 13. Twitter
 14. Pinterest

Yalnız burada değinmek istediğim bir konu var. Bir uygulamanın kullanıcı sayısının fazla olması o uygulamayı en çok kullanılan yapar mı? Bence burada şu duruma dikkat etmeliyiz. Örneğin Facebook ağının 2.5 milyar kullanıcısı mevcut. Facebook’u instagramla kıyaslayalım. Tam 2.5 katına sahip kullanıcısı var. Fakat Facebook’u kullanan bir kişi günde facebook için 30 dakikasını ayırıyor diyelim. İnstagram kullanan bir kişi ise bu ağa 2 saatini ayırıyor.

Şimdi gelelim asıl değinmek istediğim noktaya. Facebook’un çok daha fazla kullanıcısı var, evet. Ama instagram’a ayrılan zaman ise daha fazla. Bu ayrım göze alındığında bence ortaya farklı şeyler çıkmakta. Yani Facebook kullanıcı sayısı fazla iken İnstagram’a ayrılan zaman da fazla. Bu diğer sosyal medya ağları için de geçerli olabilir.

Facebook

Sanırım hemen herkesin duyduğu ilk sosyal medya uygulaması. 2004 yılında Mark Zuckerberg ve Eduardo Saverin önderliğinde kurulmuştur. Bazılarına göre Facebook eskidi olarak düşünülse 2022 yılının hala en çok kullanılan sosyal medya ağıdır.

Facebook’un Kullanıcı Sayısı Ne Kadar?

2022 yılı verilerine göre Facebook’un 2.7 milyar kullanıcısı mevcuttur.

Youtube

Eski 3 PayPal çalışanı tarafından kurulan YouTube, kullanıcılarına video izleme ve müzik dinleme imkanı sunuyor. Daha sonraları Google tarafından satın alınarak büyük bir atağa geçti.

Youtube’u Kaç Kişi Kullanıyor?

Youtube’un 2022’de 2.4 milyar kullanıcısı vardır. Yeni jenerasyonun Facebook’a ilgi göstermemesi ve Youtube gibi ağları daha çok kullandığı bir gerçektir. Bu durumda gelecek dönemlerde en çok kullanılan sosyal medya ağının Youtube olacağını söyleyebiliriz.

WhatsApp

Telefonumuzun olmazsa olmaz uygulaması. Sms (kısa mesaj) atmak yerine haberleşmek için artık WhatsApp’ı kullanıyoruz. 2009 yılında piyasa çıkan bu uygulamayı daha sonra Meta firması satın alıyor.

WhatsApp Kullanıcı Sayısı Ne Kadar?

Şu anki aktif kullanıcı sayısı 2 milyardır.

Messenger

Facebook Messenger olarak tanıdığımız bu uygulama 10 yıl önce yani 2011 yılında hayatımıza girdi. Hepimizin messengerda en az mesajlaşmış olduğu birkaç kişi vardı.

2022 istatistiklerine göre 1.4 milyar Messenger kullanıcısı olduğu bilinmektedir.

WeChat

Bu yazıyı yazarken çok şaşırdığım bir uygulama olarak hafızama geçti WeChat.Çünkü bu kadar kullanıcısı olduğu tahmin etmezdim. Sizin de böyle düşüneceğinizi varsayıyorum.

2011 yılında yayımlanan bu uygulama 1.3 milyar kullanıcıya sahip.

İnstagram

Şimdi gelelim çok popüler olan herkesin telefonunda açık olan ama kullanıcı sayısı bakımında zirvede olmayan uygulamalara. İnstagram bunların başında geliyor sanırım. 2010 yılında üretilen bu ağ, gündelik fotoğraf ve videolarınızı paylaşma imkanı sunmaktadır. Daha sonra ise Meta şirketi tarafından satın alınmıştır.

İnstagram’ın Kullanıcı Sayısı Kaçtır?

2022 yılında Instagram’ın 1.2 milyar kullanıcısı olduğunu söyleyebiliriz. Makalenin girişinde de bahsettiğim gibi instagram en çok kullanıcıya sahip olan uygulama olmasa bile en çok zaman ayrılanı diyebiliriz.

TikTok

Yeni neslin gözde uygulaması, TikTok. İlk başlarda herkes tarafından ezik gözüyle bakılan bu uygulama daha sonra bu kişiler tarafından da kullanılmaya başlayınca çok hızlı bir şekilde büyüdü.

TikTok’un Ne Kadar Kullanıcısı Var?

2015 yılında çıkan bu uygulamanın 750 milyon kullanıcısı vardır.

QQ

Adını daha önce duymadığım bir uygulama. Türkiye’de çok revaçta olmasa da 735 milyon aktif kullanıcısı var.

Çin menşeili olan bu uygulama belli ki Çin nüfusundan fazlalığı sayesinde bu kadar kullanıcıya sahip.

Telegram

2013 yılında hizmet veren bu uygulama rus programcı Pavel Durov tarafından geliştirilmiştir. Anlık mesajlaşma imkanı sunan Telegram güvenlik ilkelerine çok önem vermektedir.

Telegram Ne kadar Kullanıcıya Sahip?

Telegram’ın 2022 verilerine göre 700 milyon kullanıcısı vardır.

Diğer Sosyal Medya Uygulamaları

Bildiğiniz ama sıralamalarda çok gerilerde kalan birkaç uygulamadan söz edebiliriz. Özellikle Twitter, Pinterest ve Reddit gibi ağlar bunlara örnektir.

Twitter’ın 350 milyon kullanıcısı var iken, Reddit’in 430 milyon ve Pinterest’in 440 milyon kullanıcısı vardır.

Makalemde şaşırdığım bir diğer nokta ise bu uygulamaların herkes tarafından bilinir olup bu kadar az kullanılmasıydı.

Önceki blog yazısını okumak isterseniz: Sosyal Medyada Takipçiler Önemli Mi?