Tiktok Reklam Verme

Tiktok Reklam Verme

Tiktok, şuan günümüzün en çok kullanılan sosyal medya uygulaması. Sadece video içerikleriyle devasa yükseliş gösteren bir platform. Özellikle son 2 yılda adını herkese duyuran tiktok ağı artık göz ardı edilemeyecek kullanıcı sayısına sahip. Durum böyle olunca da Tiktok, reklamlar için bir numaralı araç haline geldi.

Reklam vermede temel kriter, yapılan reklamı en çok kişiye ulaştırmaktır. Tiktok’ta bu kriter için adeta biçilmez gaftan. Tiktok’un ilk yıllarında sahip olduğu kitle gençlerden oluşsa da şu an gördüğümüz kadarıyla her yaştan kullanıcı bu platformu kullanıyor. Yani Tiktok’ta reklam vermek için yaş kitlesinde bir sorunla karşılaşamayacaksınız.

İlk başlarda Nike ve Apple gibi devasa firmaların Tiktok’ta reklam yapmasıyla başlayan bu trend ve devamında yine büyük firmaların reklam kampanyaları, uygulamanın önem derecesini bu açıdan ilk sıralara taşıyor.

Tiktok Reklam Nasıl Verilir?

Tiktok reklam vermenin iki türlü yolu bulunuyor:

  1. Tiktok reklam hesabı ile reklam verme
  2. Tiktok sponsorlu reklam ile reklam yapma

Tiktok’un sunduğu bu iki yöntem hız konusunda birbirini tamamlar niteliktedir. Tiktok reklam hesabı ile reklam vermek biraz daha zahmetlidir. Fakat hızlı yoldan reklam kampanyası yürütmek isteyenler tiktok sponsorlu reklam seçeneğini kullanabilir. Bu iki yöntemi de sizlere detaylı şekilde anlatacağız.

Tiktok’ta Reklam Hesabıyla Nasıl Reklam Verilir?

Tiktok reklam hesabıyla reklam yapmak için aslında çok basit adımlar bulunmaktadır. Bu adımları izleyerek siz de ürününüzü, işletmenizi veya online adresinizi milyonlarca insana tanıtabilirsiniz.

İşte izlenmesi gereken reklam verme adımları:

  • Öncelikle yapmanız gereken tiktok reklam hesabına kaydolup giriş yapmaktır.
  • Daha sonra reklam kampanyanızın stratejisini belirlemelisiniz. Bu aşamada kampanya ismi gibi detayların belirlenmesi gerekir.
  • Sırada ise çok önemli hatta en önemlisi diyebileceğimiz reklamınızın “hedef kitle seçimi” var. Bu noktada yaş, konum, ilgi alanları ve cinsiyet gibi parametreler bulunuyor. Bunları tanıtımını yapacağınız şeye en uygun şekilde işlemeniz gerekiyor.
  • Son olarak bütçenizi belirleyip reklamınızı uygun bir tasarımda kullanıcılara sunmanız gerekiyor. Bu noktada da bütçenizle orantılı şekilde reklam hızını belirleyebiliyorsunuz.

Tiktok Sponsorlu Reklam

Tiktok sponsorlu reklam ise daha hızlı yoldan ilerleme kat edebilmenizi sağlıyor. Yeni güncelleme ile gelen bu seçeneği kullanmak oldukça basit.

Nasıl Yapılır?

  1. Reklamını yapacağınız videoyu paylaşın.
  2. Mobilden Tiktoka girin ve videoyu açın.
  3. Videonun altında bulunan seçeneklerden “tanıt” kısmına tıklayın.
  4. İstediğiniz özellikleri belirtin ve reklamınızı daha çok kişiye ulaştırın.

Tiktok Reklam Ücreti

Tiktok’ta yapacağınız reklamın doğrudan bir ücreti bulunmamaktadır. Reklamınızın boyutuna göre ücret değişiklik göstermektedir. Yani aslında ücreti siz belirliyorsunuz. Kendi bütçenize göre tiktok sponsorlu reklam verebiliyorsunuz.

Tiktok Reklam Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Tiktok reklam fiyatları için değişkenler bulunmaktadır. Tamamen sizin instiyatifinize bırakılan bu süreç aslında kullanıcı odaklı yapılmıştır. Bu sayede dar veya geniş bütçeli demeksizin isteyen herkes tiktok’ta reklam çıkabilmektedir.

Bu noktada reklam fiyatlarını belirleyen en önemli etken ise ulaşılacak kullanıcı sayısının seçimidir. Kampanyanızın daha fazla kişiye ulaşmasını istiyorsanız daha çok para ödemeniz gerekmektedir.

Güncel bilgi içerikleri:

Tiktokla ilgili detaylı bilgiler: Önemli Sayfalar